Jakie uprawnienia są potrzebne operatorowi minikoparki?

2 min
Jakie uprawnienia są potrzebne operatorowi minikoparki?

Minikoparki stają się coraz popularniejszą maszyną budowlaną. Lekkie, uniwersalne, z wieloma wymiennymi łyżkami oraz innym osprzętem. Zamontować można do nich wiertnice czy młoty wyburzeniowe, dzięki którym zamienić można je w niezwykle wszechstronne maszyny. Opcja minikoparki elektrycznej powoduje, że można używać ich w pomieszczeniach zamkniętych. Ich elektromobilność sprawia, że mogą pracować firmach państwowych, usługach komunalnych oraz kupowane dzięki dotacjom. Skoro minikoparka staje się tak popularna, warto wiedzieć, jakie uprawnienia są potrzebne, by móc zostać jej operatorem.

Operator minikoparki – jakie wymagania musi spełniać?

Aby zostać operatorem minikoparki, należy spełnić szereg wymagań prawnych oraz technicznych. Przede wszystkim, zgodnie z przepisami prawa, konieczne jest posiadanie uprawnień na koparko-ładowarkę. Można je zdobyć poprzez ukończenie odpowiedniego kursu i zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną Warszawskiego Instytutu Technologicznego (dawniej Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego).

Aby uczestniczyć w kursie operatora minikoparki, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim, kandydat musi mieć ukończone 18 lat. Dodatkowo wymagane jest posiadanie co najmniej wykształcenia podstawowego.

Rodzaje kursów dające uprawnienia do obsługi minikoparki

Aby móc obsługiwać minikoparki, należy ukończyć kurs na koparko-ładowarkę lub koparki jednonaczyniowe do 25 ton. Nie ma w polskim prawie kursu typowo pod minikoparki. Kończąc szkolenie, operator zdobywa jednak znacznie szersze uprawnienia. Jakie są możliwe rodzaje kursów pozwalające na pracę na minikoparce.

  1. Kurs na koparko-ładowarkę:
    • Uprawnienia z tego kursu obejmują obsługę kilku typów maszyn, w tym:
      • Koparki jednonaczyniowe do 4 ton masy.
      • Ładowarki jednonaczyniowe do 8 ton.
      • Koparkospycharki.
    • Kurs obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę, dając wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, obsługi i konserwacji maszyny oraz praktyczne umiejętności potrzebne do jej obsługi.
  2. Kurs na koparki jednonaczyniowe do 25 ton:
    • Uprawnienia te są niezbędne dla operatorów obsługujących większe koparki, w tym minikoparki.
    • Kurs ten obejmuje naukę teorii i praktyki, w tym obsługi i konserwacji maszyny, zasad bezpieczeństwa oraz praktycznych umiejętności potrzebnych do jej obsługi.

Czy po kursie można pracować jedynie na minikoparce?

Ukończenie kursu na koparko-ładowarkę lub koparki jednonaczyniowe do 25 ton uprawnia do obsługi szerokiej gamy maszyn budowlanych, nie tylko minikoparek. Operator z dyplomem zyskuje uprawnienia do obsługi różnych typów koparek i ładowarek, co zwiększa jego wszechstronność i możliwości zatrudnienia na różnorodnych placach budowy.

Polecane artykuły

Najnowsze promocje w Interhandler — Zobacz aktualny katalog
przeczytasz w 2 minuty

Najnowsze promocje w Interhandler — Zobacz aktualny katalog

Tego nie możesz przegapić! Poszukujesz płynu do chłodnic, smaru lub akumulatora? A może potrzebne Ci części do Twojej maszyny budowlanej? Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu. Wybrane produkty JCB dostaniesz teraz w wyjątkowo niskich cenach. Niektóre kosztują mniej o 25%, inne natomiast – aż 35 pr ...

Najważniejsze zalety ładowarek przegubowo-teleskopowych JCB
przeczytasz w 2 minuty

Najważniejsze zalety ładowarek przegubowo-teleskopowych JCB

Przy zakupie nowej ładowarki przegubowo-teleskopowej, warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje urządzenia są dla Ciebie najważniejsze. Przeanalizujmy to na podstawie sprzętów marki JCB – brytyjskiego lidera oraz innowatora w branży. Zobacz, jakie są zalety tych maszyn i co wyróżnia je na tle konk ...

Chcesz sprzedać swoją maszynę na korzystnych warunkach? Skontaktuj się z nami!
przeczytasz w 2 minuty

Chcesz sprzedać swoją maszynę na korzystnych warunkach? Skontaktuj się z nami!

Przychodzi taki moment w firmie, kiedy uznajesz, że nadszedł czas na wymianę floty pojazdów na nową. Wtedy rodzi się pytanie, co zrobić ze sprzętem używanym. Okazuje się, że wcale nie musi on zajmować miejsca na placu czy w garażu i niszczeć nieużywany. Przeciwnie – może jeszcze posłużyć innym, a To ...